Dobrodružství, které začíná i končí na zahradě v Hýskově

STRUČNÝ KONTEXT▗

Pokud by tuto zahradu mělo charakterizovat nějaké úsloví, pak je to jednoznačně, že protiklady se přitahují. Dokládá to pár, který nás požádal o pomoc, ale ve výsledku také okolí jejich domu, které splňuje na první pohled zcela opačné představy. Vznikla tak zahrada, která je jak otevřená do krajiny, tak uzavřená pro své majitele, kteří si mohou užívat soukromí, jeden druhého, ale také nádherné výhledy do okolní krajiny.

VÝCHOZÍ SITUACE▗

Jak se ocitnout na šikmé ploše

Představa majitelů byla poměrně jasná – nepotřebují na zahradě nic pěstovat, kromě pár bylinek. Prostor jim má sloužit především k relaxaci, trávení společného času a k obdivování krajiny. Chtěli místo, kde se budou moci scházet s menší skupinou přátel. Bylo proto třeba nejen zútulnit stávající terasu, ale také přidat ohniště a vytvořit několik menších zákoutí, která nabídnou vždy trochu jiný výhled – a v podstatě i jinou "nadmořskou výšku".

Dostáváme se totiž k jedné z největších výzev této zahrady – k terénu. Ten je nejen výrazně svažitý, ale navíc má zahrada tvar ostrého lichoběžníku, což značně omezovalo prostorové možnosti. Sklon se přitom nesnižuje jen jedním směrem. Bylo třeba vyřešit jak drobné detaily, například kam umístit sekačku, která by měla sama vyjíždět, tak i zásadní otázky – jak navrhnout pozice rovin, kde se má odehrávat většina života v zahradě.

Zahrada byla navíc výrazně otevřená pohledům ze sousedních domů, což bylo potřeba citlivě vyřešit.

ŘEŠENÍ▗

Dvakrát měř a nedělej kompromisy

To, co se zprvu zdálo jako problém, se nakonec ukázalo být jednou z největších výzev, před kterou jsme kdy stáli. Ale zvládli jsme ji se ctí – pardon za spoiler! Tato zahrada nám potvrdila, jak důležité je vše na začátku správně zaměřit, mít dobrý software i spolehlivé lidi – včetně realizační firmy. Díky moderním technologiím lze totiž dnes například přesně naplánovat i přesuny zeminy, což šetří velké množství času i nervů. Je totiž důležité si uvědomit, že na správném terénu vše stojí nejen obrazně, ale také doslova a případné změny lze provádět jen velmi těžko.

Hýskov se nachází v těsné blízkosti CHKO Křivoklátsko. I proto jsme chtěli, aby celá zahrada citlivě korespondovala s okolní krajinou a specifickými podmínkami tohoto místa. Byla snaha zohlednit místní vegetaci i specifické podloží. Inspirací se staly i mnohokmeny historických pařezin a suťovitá pole Plešivce. Ta se v zahradě odráží v podobě volně ložených kamenů, které evokují skalky.

Výhledy na řeku Berounku, vrch Plešivec, Děd a Hradiště jsou pečlivě komponovány skrze promyšlené výškové uspořádání a druhovou skladbu rostlin – nízké porosty umožňují otevřené pohledy, zatímco vyšší výsadba poskytuje potřebné soukromí. Zahrada se tak snaží narušit přísnou geometrii zástavby a splynout s krajinou, přičemž jemně připomíná i průmyslovou historii Hýskova prostřednictvím drobných kovových prvků. 

Své místo v zahradě mají ovocné stromy, ořešák nebo pro místní krajinu typický habr. Z keřů pak například líska, kalina, trnka či tis. Při vstupu do domu vítají návštěvníky rostliny laděné spíše do růžových tónů – jako rdesno, krvavec či dlužicha. Spodní část zahrady je naopak laděna do žluté – díky narcisům, pryšcům nebo pitulníkům. O zlatavou atmosféru se stará také slunce, které zde může bez omezení dopadat na vybraná místa.

Slunce, stín, výhledy i tolik potřebné soukromí. Někdy se říká, že ideální život je o kompromisech. Ale úplně nejlepší je, když je dělat nemusíme – a každý si najde to své. Tak jako právě v této zahradě.

Foto: Petra Šalapková