Zahrada pro veselé oslavy i veverčí řádění - Mnichovice
STRUČNÝ KONTEXT▗
Na první pohled působí tenhle dům na okraji Mnichovic jako ponořený v zeleni. Obklopuje ho les, který prostupuje i do zahrady v podobě několika borovic a modřínů. Košaté stromy tvoří důležitou součást živé zahrady, která slouží rodině se dvěma kluky.
Každý si tu najde to své: klidné posezení pod lípou, křovinatá zákoutí pro malá dobrodružství a hry na schovku, zeleninovou zahradu i malé “lesní lázně”. A když na to přijde, může se na zahradě pohodlně uspořádat i sousedská slavnost pro šedesát lidí.
VÝCHOZÍ SITUACE▗
Jednoduchost, přirozenost — a hlavně voda
Představou majitelů byla pohodová zahrada pro život, která poskytne bezpečný “výběh” jejich dětem a v budoucnu i velkému psovi. Přáli si využít nádherné lesní výhledy i žulové kameny, které jsou pro okolní kraj charakteristické.
Ačkoli je dům zasazený do půvabné ladovské krajiny, výchozí situace žádná idyla nebyla. Na pozemku se suchým podložím je nouze o vodu — a vzrostlé stromy chtějí své. Kvůli retenční nádrži s čističkou vody byla zahrada také posetá nejrůznějšími poklopy. A aby toho nebylo málo, měla na ní své eldorádo i početná myší rodina.
Zadáním tedy bylo nejen vytvořit příjemné místo pro odpočinek, společenská setkání a pěstování zeleniny a bylinek. Ale zakomponovat do něj stávající keře a stromy a hlavně — zadržet v zahradě vodu a schovat všechny poklopy. O myších nemluvě…
ŘEŠENÍ▗
Zákoutí pro každou příležitost
Výsledný návrh vyvažuje potřeby všech, kdo zahradu užívají. Prostorové i vizuální řešení zahrady ladí s místní krajinou a navazuje na ni. Výhledy z oken a terasy nabízejí obyvatelům domu proměnlivé obrazy okolní přírody, do které můžou kdykoli vstoupit.
Nová výsadba se prolíná s původní vegetací a je laděná do modrobílých tónů. Dnes už byste nepoznali, co zde rostlo dřív a co jsme dosázeli. Vybírali jsme především rostliny, které odpovídají místním podmínkám a nepotřebují složitou péči. Z květin například nenáročné zvonky, černohlávky a huseníky.
Pomyslný střed zahrady tvoří jehličnatý hájek s pěšinami, dřevěnými můstky a herními prvky pro děti. Modříny a borovice se mísí s bílými kalinami a lískovými keři. Takzvaná dešťová zahrada pomáhá zadržovat v zahradě vodu. V jejím středu najdete i malé jezírko, které se při deštích naplní vodou.
Zahrádka před domem vyvažuje “lesní” dojem úpravnější květinovou výsadbou. Skoro v každé roční době tu něco kvete – pestrobarevné šalvěje, sasanky, ladoňky nebo modřence. Dubová lavice umístěná poblíž vstupních dveří navozuje vlídnou venkovskou náladu. Kdyby zrovna šel kolem kocour Mikeš s ranečkem, určitě se tu rád posadí.
V horním rohu — a v blízkosti domu — se nachází užitková zahrada. Umístili jsme v ní praktické vyvýšené záhony a dubovou lavici, na kterých si velcí i malí zahradníci můžou udělat příjemnou pauzu. Při pletí záhonů se nikdo nemusí hrbit a rostliny v nich využívají živiny, které uvolňuje kompostovaný materiál v jádru každého záhonu.
Společenská zahrada je situovaná v malém “údolíčku” kolem ohniště, které slouží k víkendovému opékání i pro zpestření sousedských sešlostí. Lískové keře oddělují tenhle kout od okolí a dopřávají všem pocit soukromí. Na podzim na nich zrají buclaté oříšky – nejen pro veverky. O slavnostní dojem se kdykoli postará rozsvícená šňůra žárovek, která je v zahradě umístěná nastálo.
Svažitý terén pomáhají vyrovnávat zídky z místního kamene. Díky promyšlenému členění zahrady zídkami a keřovou výsadbou vzniká dojem rozmanitého prostoru i na poměrně nevelké rozloze. Podařilo se tak naplnit nejen přání všech, kdo mnichovickou zahradu obývají, ale také potřebu úsporných krajinářských řešení.
Na uskutečnění zatím čeká dřevěný chodníček, který povede do malých lesních lázní s kádí – vířivkou. Zahrada tak nabídne možnost relaxace nejen v létě, ale i za chladnějších dní – na podzim, až se okolní lesy začnou barvit a trávu ozdobí jinovatka, nebo v prvních jarních dnech, kdy zlatě rozkvetou dříny.
Foto: Petra Šalapková